O NATJECANJU

Treća hrvatska nogometna liga treća je najviša razina natjecanja u hrvatskom ligaškom sustavu. Natjecanjem rukovodi Hrvatski nogometni savez putem svojih nogometnih središta.

Natjecanje se u sezoni 2020./2021. odvija u pet skupina po dvostrukom ili trostrukom bod-sustavu, a skupine broje do 18 sudionika, pri čemu se točan broj utvrđuje propozicijama natjecanja.

Skupine se formiraju na području nogometnih središta HNS-a, na način da županijski savezi s područja NS Rijeka čine skupinu Zapad, s područja NS Zagreb čine skupinu Središte, s područja NS Osijek čine skupinu Istok, s područja NS Varaždin čine skupinu Sjever te s područja NS Split čine skupinu Jug.

U natjecanju sudjeluju klubovi koji su se natjecali u natjecateljskoj godini 2019./2020. i nisu ušli u Drugu HNL te klubovi iz četvrtog stupnja natjecanja, u broju koji je potreban da pojedine skupine broje do 18 sudionika.

U Drugu HNL u sezoni 2021./2022. ulazi klub pobjednik kvalifikacija koje po jednostrukom kup-sustavu igraju prvaci skupina Treće HNL, odnosno klubovi koji ostvare to pravo.

Iz svake skupine Treće HNL obvezno ispada posljednjeplasirani klub te još onoliko klubova koliko je potrebno da skupine Treće HNL u natjecateljskoj godini 2021./2022. broje do 18 klubova.