VELIKA NOGOMETNA REFORMA: Pogledajte što nas čeka u sljedeće dvije sezone

Izvršni odbor HNS-a je temeljem članka 61. Zakona o sportu i članka 43. Statuta na sjednici održanoj 23. 07. 2020. donio, a 10. 06. 2021. izmijenio Odluku o sustavu stalnih natjecanja.

Tom se odlukom utvrđuje sustav natjecanja za prva tri stupnja u natjecanjima nogometa muškaraca, prva dva stupnja u natjecanjima nogometa žena, prva dva stupnja u natjecanjima malog nogometa muškaraca, prvi stupanj natjecanja malog nogometa žena, natjecanja mlađih dobnih uzrasta, kup natjecanja te se daju okvirne odrednice nižih stupnjeva natjecanja.

Kod prvoligaša stvari su jasne, natjecanje se održava s deset klubova po četverokružnom bod sustavu, a ispada posljednjeplasirani klub.

DRUGI STUPANJ NATJECANJA

U natjecateljskoj sezoni 2021/22. Druga HNL se igra sa šesnaest klubova po dvostrukom bod sustavu  (ukupno 30 kola). U Prvu HNL izravno ulazi prvak Druge HNL, a iz Druge HNL izravno ispada pet klubova u jedinstvenu Treću ligu, dok u Drugu HNL ulazi pobjednik kvalifikacija prvaka (odnosno klubova koji ostvare to pravo) skupina Treće HNL.

Od 2022/23. pa na dalje, Druga HNL će biti s dvanaest klubova po trostrukom bod sustavu (33 kola) ili dvostrukom bod sustavu (22. Kola) +  liga za prvaka (1-6) i  liga za opstanak (7-12) obje po dvostrukom bod sustavu, što će biti određeno propozicijama natjecanja. U Prvu HNL ulazit će izravno prvak Druge HNL. Iz Druge HNL izravno će ispadati posljednjeplasirani  klub, a pretposljednji klub Druge HNL igrat će kvalifikacije po dvostrukom kup sustavu s drugoplasiranim klubom Treće HNL  (odnosno klubom koji ostvari to pravo). Pobjednik kvalifikacija ostvaruje plasman u Drugu HNL.

TREĆI STUPANJ NATJECANJA

Treća HNL se u sezoni 2021/22. igra u pet skupina do osamnaest klubova  po dvostrukom  bod sustavu, a broj sudionika se utvrđuje propozicijama natjecanja. U Drugu HNL ulazi klub pobjednik  kvalifikacija koje po jednostrukom kup sustavu igraju prvaci (odnosno klubovi koji ostvare to pravo) skupina Treće HNL. Iz svake skupine Treće HNL obvezno ispada posljednjeplasirani klub te još onoliko klubova koliko je potrebno da skupine četvrtog stupnja natjecanja u narednoj sezoni broje do šesnaest klubova.

Od sezone 2022/23, Treća HNL se održava sa šesnaest  klubova (jedinstvena Treća HNL) po dvostrukom bod sustavu  (ukupno 30. kola). Iz jedinstvene Treće HNL obvezno ispadaju dva najslabije plasirana kluba, a treći najslabije plasirani klub  igra kvalifikacije (tri para) po dvostrukom kup sustavu s prvacima (odnosno klubovima koji ostvare to pravo) pet liga  iz četvrtog stupnja natjecanja. Tri pobjednika kvalifikacija ulaze u Treću HNLodnosno treći stupanj natjecanja. Iz Druge HNL izravno ispada posljednje plasirani  klub, a pretposljednji klub Druge HNL igra kvalifikacije po dvostrukom kup sustavu s drugoplasiranim klubom (odnosno klubom koji ostvari to pravo) Treće HNL. Pobjednik kvalifikacija ostvaruje plasman u Drugu HNL. Pobjednik Treće lige  izravno ulazi u Drugu HNL.

Za natjecateljsku godinu 2022/23. liga se formira na sljedeći način: jedinstvenu Treću HNL čine klubovi koji su na kraju 2021/22. ispali iz Druge HNL i po najmanje dva najbolje plasirana kluba iz svake skupine Treće HNL na kraju 2021/22. natjecateljske godine (odnosno onoliko koliko nedostaje da bi liga u nat. 2022/23 brojala šesnaest klubova).

ČETVRTI STUPANJ NATJECANJA od natjecateljske godine 2022/23.

Natjecanje se odvija u pet skupina do šesnaest klubova  po dvostrukom  bod sustavu. U treći stupanj natjecanja ulaze klubovi  pobjednici  kvalifikacija koje po dvostrukom kup sustavu igraju prvaci (odnosno klubovi koji ostvare to pravo) skupina četvrtog stupnja i  četrnaesto plasirani klub trećeg stupnja. Kvalifikacije (tri para) se igraju po dvostrukom kup sustavu s, a pobjednici (3) ulaze u treći stupanj natjecanja.

Natjecanjem u četvrtom stupnju rukovodi županijski nogometni savez koji sporazumom odrede županijski nogometni savezi sudionici lige i kojeg potvrdi Natjecateljska komisija HNS-a.

ČETVRTE NOGOMETNE LIGE I ŽUPANIJSKE LIGE do natjecateljske godine 2022/23.

Temeljem sporazuma između dva ili više nogometnih županijskih saveza može se oformiti četvrta nogometna liga. Četvrte nogometne lige  mogu brojati  do osamnaest  klubova koji odigravaju po dvostrukom bod sustavu. Natjecanjem u četvrtoj nogometnoj ligi rukovodi županijski nogometni savez koji sporazumom odrede savezi sudionici lige i kojeg potvrdi Natjecateljska komisija HNS-a.

Četvrte nogometne lige koju čine više županijskih saveza imaju prednost pred županijskom ligom (četvrti stupanj natjecanja) kod popunjavanja Treće HNL, a isto će biti definirano u propozicijama natjecanja.

Izvor: dalmatinskinogomet.hr